Anason Çayı ve Faydaları

Pimpinella Anisum L. Olarak da bilinen Anason bitkisi, Ülkemizde anason çayı olarak demleme yöntemiyle tüketilmektedir. yaklaşık 30 – 70 cm boyutlarına kadar ulaşabilen, beyaz çiçekli ve tüylü yapıya sahip bir bitkidir. Doğanın mucizevi bitkilerinden sadece biri olan Anason bitkisinin tam olarak kökeni bilinmese de Yakın Doğu çevrelerinden geldiği bilinmektedir.

Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişen bitkinin, Güney Avrupa, Türkiye, Hindistan, Çin ve Japonya gibi ülkelerde kültürü yaygın olarak yapılmaktadır. Özel ve oldukça etkili tedavi yöntemlerini bize sunan bu bitkinin özellikle Anason Çayı adı altında tüketilmesi oldukça faydalıdır.

anason çayı

Anason Çayının Faydaları

Anason çayı özellikle mide ve bağırsak şikâyeti olanlar için birebirdir. Aynı zaman da hazımsızlık ve soğuk algınlığına karşıda etkili bir tedavi yöntemidir. Anason Çayı faydalarından bir diğer ise az miktarda ağrı kesici bir özelliği bünyesinde barındırmasıdır.

İlgili Yazı  Okaliptus Yağı Faydaları

Anasonun en dikkat çekici özelliklerinden biri ise östrojenik bir yapısının bulunmasıdır. Bu sebeple menopoz dönemlerini ağır bir şekilde atlatan bayanlar, yatmadan önce günde 1 veya 2 tatlı kaşığı öğütülmüş anasonu ılık bir su ile karıştırarak tüketmelidirler. Bu duruma karşı gösterdiği tepkime deneylerle kanıtlanmıştır.

Aynı zamanda geceleri aşırı terlemeleri olan insanlarda, yukarıda bahsettiğimiz şekilde yatmadan önce öğütülmüş anasonu ılık su ile karıştırıp tüketirlerse, aşırı terlemeyi de engellediği gözlemlenmiştir.

Anason Çayı Kullanımı

Anason bitkisi genel olarak demlenerek kullanılmaktadır. Normal çay veya bitki çayı gibi Anasonu demleyerek tüketebilirsiniz. Fakat Anasona ve Anetole karşı alerjisi olan bireylerin tüketmesini kesinlikle önermiyoruz.

Anason Çayı ve Faydaları” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.