Bacaklarda Ödem Oluşması ve Bitkisel Tedavi

Bacaklarda ödem oluşması, vücuttaki damarların içindeki sıvının damar dışına sızması ve vücutta tutulmasıyla oluşan şişliklerdir. Aşırı tuz tüketimi, çok fazla sıvı alımı, hareketsizlik ödemin başlıca sebepleridir. Düzensiz beslenme, sigara, alkol tüketimi ve bunun dışında genetik faktörler ile stres de ödem oluşumuna sebep olabilir. Ödem, lenf sistemiyle ilgili bir sorundur.

Kılcal damarlardaki bir sorun veya artan basınç ile çevresindeki dokulara sıvı sızdırması sonucunda bacaklarda şişlikler oraya çıkabilir. Bu durum ilk başta bir sorun gibi algılanmayabilir; örneğin, kişi ilk başta kilo aldığını düşünebilir. Ödem bir hastalıktan çok hastalıkların belirtisi veya sonucu olan bir sorundur. Damar tıkanıklığı, felç, böbrek ve kalp yetersizliği gibi rahatsızlıklar yer çekiminin etkisiyle bacaklarda ve ayak uçlarında ödeme sebep olabilir.

İlgili Yazı  Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi

bacaklarda ödem oluşması

Bacaklarda Ödem Oluşması Neden Olur?

Öncelikle bacaklarda ödem oluşması sebebinin ve kaynağını tespit etmek için bir doktora başvurulması gerekmektedir. Ödemin vücuttan atılması için en yaygın yöntem, idrar söktürücü ilaçların kullanımıdır. Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır, çünkü fazla dozda kullanıldığı takdirde bu ilaçlar vücutta su ve tuz kaybına yol açabilir. Ödem söktürücü ilaçlar kullanan kişiler aynı zamanda potasyum takviyesini ihmal etmemelidir.

Asitli içecekler, tuzlu ve hazır gıdalar, alkol ve sigara tüketimi ve fazla kafeinden uzak durulması ödem tedavisinde iyileştirici rol oynar. Bunların yanında yapılması gerekenler ise ödem azaltıcı besinler tüketmek gerekir. Bol meyve ve sebze yemek, düzenli olarak günlük en az 2 litre su içmek, kalsiyum oranı fazla olan içecekler tüketmek ve uyku problemini ortadan kaldırarak düzenli şekilde egzersizler yapmak ödemin tedavisi bakımından çok önemlidir.

İlgili Yazı  Doğal Selülit Kremi, Selülit Yağı ve Selülit Masajı

bacaklarda ödem oluşması 2

Bacaklarda Ödem İçin Bitkisel tedavi

Bacaklarda Ödem oluşması sebebiyle oluşan şişlik ve ağrıyı hafifletmenin en temel yolu düzenli olarak o bölgeye masaj yapmaktır. Maydanoz suyu içmek ve yapraklarıyla macun oluşturup ödem olan bölgeye uygulamak da önemlidir. Yine Maydanoz ‘Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?‘ adlı yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Bir diğer tedavi, elma sirkesidir. 1 bardak suya 1 veya 2 çay kaşığı kadar elma sirkesi ekleyin ve bu karışımı günde 2 kez için. Çünkü elma sirkesi iltihaba ve ağrıyı azaltmaya karşı en etkili doğal karışımdır. Ayrıca karahindiba çayı içmek ödemi azaltmaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.