Bronşit Bitkisel Tedavi

Bronşit Nedir ve Bronşit Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ağızdan alınan nefes bronş adı verilen tüpler yoluyla akciğerlere ulaşır. Bu bronşların iç yüzey zarları iltihaplanırsa bronşit denilen rahatsızlık meydana gelir. Bronşitin, akut ve kronik bronşit olmak üzere iki tipi vardır. Akut bronşit 1-3 hafta arasında sürerken; kronik bronşit 3 ay ve sonrasını kapsamaktadır. Bronşit hastalığının özellikle de akut bronşitin büyük çoğunluğu viral enfeksiyona bağlı olsa da bakteriyel enfeksiyonlar ve alerjiler rol oynayabilir.

Kuru veya balgamlı öksürük ile karakterize olan bronşit, kişide halsizlik, yüksek ateş, eklem ağrıları gibi belirtilerle seyredebilir. Tedavisi genellikle ateş düşürücüler, ağrı kesiciler, öksürük kesicilerle sağlanmaya çalışılır.

bronşit bitkisel tedaviBronşit Bitkisel Tedavi ve Çözümleri

Bilindiği üzere sağlıkta kullanılan pek çok ilacın etken maddesi bitkisel kaynaklıdır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bronşitin tedavisinde de doğal yöntemler ve bitkisel kaynaklı çözümler kullanılmaktadır.

İlgili Yazı  Soğuk algınlığına ne iyi gelir ?

 

  • Bronşit bitkisel tedavi olarak sunulabilecek ilk bitkisel çözüm zencefildir. Yüzyıllar boyunca kullanılan bu kadim bitki anti-enlamatuvar ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Bronşitten kaynaklanan tahrişin doğal tedavisini destekler. Bir miktar (2-3 cm çapında) taze zencefil ezilerek kaynar suya eklenir ve 3-5 dakika bekledikten sonra tüketilir.
  • Bronşit tedavisinde etkili bir diğer bitki sarımsaktır. Enfeksiyonla savaşan ve iltihaplanmayı önleyen bir bitkidir. 2016 yılında Shojai T.M. ve arkadaşlarının Avicenna Journal of Phytomedicine dergisinde yayınlanan çalışmalarına göre enfeksiyöz bronşit virüse maruz kalan embriyonik tavuk yumurtasına sarımsak ekstresi uygulanıyor. Uygulama sonrası sarımsak ekstresinin virüsü engellediği gösteriliyor. Benzer çalışmalar insan içinde bildirilmiştir.
  • Zerdaçal da bronşitin bitkisel tedavisi için etkili doğal bileşenler içerir. Anti-inflamatuvar etkisi sayesinden özellikle bronşit kaynaklı öksürük tedavisinde oldukça başarılıdır. 2014 yılında Abidi ve arkadaşlarının yaptıkları çalışmada bronşiyal astımı olan hastalara zerdeçal kapsülleri verildiğinde, üst solunum yolu tıkanıklığını iyileştirdiği ortaya koyulmuştur.
  • Bunlar dışında bronşit bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek diğer bitkiler soğan (doğal antibiyotik), susam, kırmızı biber( tahrişe neden olan balgam için), tarçın (iltihaplanmayı önler, bal ile birlikte tüketildiğinde etkilidir), kekik(anti bakteriyel ve sürekli devam eden öksürük için) ve meyan kökü(öksürük ve boğaz ağrısının tedavisi için)’dür.
İlgili Yazı  Egzama Bitkisel Tedavi Çözümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.