Çam Terebentin Faydaları ve Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin faydaları konusunu uzun uzadıya anlatacağımız bu yazımızda, öncelikle bu bitki hakkında genel bilgiler vermekte fayda var.

Çam Terebentin’i yağı ve esansı olarak iki ayrı şekilde değerlendirmek gerekir. Çam ağacının gövdesindeki dikenlerden elde edilen sıvıya Çam Terebentin esansı, yine çam ağacından süzülen baldan elde edilen öze de Çam Terebentin yağı denilmektedir. Bu aşamada doğru kullanım oldukça önemlidir. Vakıf olunan genel bilgi çam Terebentin’in saç dökülmeleri ve kepeklenmeye karşı oldukça etkili olmasıdır. Bunun nedeni ise bu yağın kan akışını hızlandırarak baş derisindeki hücre ve gözenekleri canlandırmasıdır. Çam Terebentin yağı saçlarınızın canlanmasına ve daha parlak görünmesine de yardımcı olmaktadır.

Çam Terebentin Faydaları ve Yağı

Çam Terebentin yağını saç bakımınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra her ne kadar saç bakımı için yararları bilinse de bunun dışında da birçok hususta Çam Terebentin faydaları bulunmaktadır. İnsan vücudunda birçok yararlı ve ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle metabolizma düzenleyici oluşu tercih sebeplerinin başında gelmektedir.

İlgili Yazı  Zencefil Faydaları
Çam terebentin faydaları
Çam Terebentin Yağı

ÇAM TEREBENTİN YAĞININ KULLANIM ALANLARI

Saç bakımınızda kullanım şekli;

  • Şampuanlarınızda da Çam Terebentin yağının faydalarından yararlanabilirsiniz. Şampuanların içerisindeki kimyasal maddeler yıpranmamış saçlara dahi zarar verebilmektedir. Üstelik yıpranmış saçlarda bu şampuanların kullanımı daha da zararlı olabilmektedir. Bu zararı en aza indirebilmek için, kullandığınız şampuan içerisine Çam Terebentin yağı ekleyebilirsiniz. Örneğin 75 ml lik bir şampuan şişesine 30 damla kadar bu yağdan eklemeniz yararlı olacaktır.
  • Emziren anneler sütlerini artırabilmek için, içtikleri suyun içerisine damlatarak kullanabilirler. Örneğin 1 lt. Su içerisine 3 damla bu yağdan kullanabilirsiniz.
  • Solunum ve ciğer hastalıklarında ılık su dolu bir kaba birkaç damla yağdan damlattığınız da oldukça rahatlatıcı ve enerji veren bir özelliği olduğunu görebilirsiniz.
  • Solunum yollarınız açılır ve daha rahat nefes alırsınız.
  • Romatizma ve eklem ağrılarınızda masaj yaparak faydalanabilirsiniz.
  • Metabolizmayı hızlandırır ve hemoroite iyi gelir. Bilek içlerinize ve alın bölgenize birkaç damla ile masaj uyguladığınız da stres azaltma özelliğini ve rahatlatıcı etkisini fark edeceksiniz.
  • Biraz zeytinyağı ile yapacağınız çam terebentin yağı ile bilek içlerinize ve şakaklarınıza uygulayacağınız masaj sayesinde daha zinde olabilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
  • Dökülen saçlarınız için tedavi edici özelliği vardır. Yapmanız gereken banyo öncesi çam terebentin yağı ile saç diplerinize masaj yapmanızdır. Hatta daha etkili olmasını istiyorsanız saçlarınızı yıkamadan önce hafif ıslatarak da uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra yine badem yağı, zeytinyağı ve çam terebentin yağı ile uygulama yapın ve 2 saat bekledikten sonra maden suyu ile durulayın.
İlgili Yazı  Sumak Faydaları

Çam terebentin faydaları 2

Çam Terebentin Yağı Faydaları

İnsanoğlunun doğa ile etkileşimini unutmayınız. Var olan her bitki, kaynak ve enerjinin insan üzerinde tedavi edici özelliği bulunur. Önemli olan doğru karışımları ve maddeleri doğru nokta ve amaçlarda kullanmanızdır. Çam terebentin yağının özellikleri ise bakıldığında şaşırtıcı görünse de ağaç bakımından doğada kapladığı yeri azımsanmayacak sayıdadır. Üstelik çam ağacı doğanın kendisi için bile şifa niyetindedir. Çam ağaçları ile dolu bir alanda dolaştığınızı bir hayal edin.

İçinizi kaplayacak ferahlık hissi ve yükleneceğiniz enerji, çam ağacından elde edilen çam terebentin yağı ve esansının referansıdır. Yine de bu tür öz yağları ve esanslarını kullanmadan önce vücudunuzun küçük bir bölgesinde deneme yapmanızdır. İstenmeyen durumlar ve alerjik reaksiyonlara maruz kalmamanız için denemenizde yarar vardır. Genel anlamda faydalı olduğunu bilsek de birçok öz, doğru ölçüler ve durumlarda kullanılmadığında zararlı hale gelebilir. ülkemizde aktar ve çerçi olarak adlandırılan işletmelerde bu bitki özlerine ve yağlara ulaşmanız mümkündür. Yine de bilinen, işin temeline vakıf kişilerden temin etmenizde fayda vardır.

İlgili Yazı  Papatya Çayı ve Faydaları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.