Çörekotu Faydaları

Latince Nigella Sativa olan Çörekotu faydaları sebebiyle dünya yüzeyinde yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bitkinin tohumu yaklaşık 1.5 – 2 mm uzunluğundadır ve asıl sağlık alanında ise yine bu kısmı kullanılmaktadır.

Özel ir kokuya sahip olan çörekotu tohumu, ezilince daha fazla derecede etrafa bu kokuyu yayar. Anadolu yöresinde yabani olarak bulunan bitkinin, Afyon, Burdur ve Isparta yörelerinde de özel olarak yetiştirildiği bilinmektedir. Aynı zamanda ülkemizde karaca otu, kara çörek, siyah kimyon adlarıyla da bilinmektedir.

çörekotu faydaları

Çörekotu Faydaları ve Aktif Bileşenleri

Bünyesinde yüzde 30 ile yüzde 40 oranında sabit yağ barındıran Çörekotu faydaları saymakla bitmez. Uçucu yağlar, acı maddeler ve saponini de bünyesinde barındırmaktadır.

İlgili Yazı  Kimyon ve Kimyonun Faydaları

İdrar artırıcı bir özelliğinin olması bu bitkiyi iyi bir metabolizma artırıcı olarak karşımıza çıkarıyor. Aynı zaman da anne sütünün artırılmasına da faydalı olduğu için hamile bayanların tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca iştah açıcı ve adet düzenleyici gibi farklı etkilere de sahiptir.

Gıdalarımız da ise özellikle hamur işlerinde üzerlerini süslemek ve onlara lezzet vermek olarak kullanılır. Türkiye’de baharat olarak yaygın bir biçimde kullanılan Çörekotu, aynı zaman da peynirlerde ve ekmeklerde tüm olarak kullanılır. Küçük çaplarda yağ üretimi vardır fakat bu yağ gıda amaçlı kullanılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.