Ekinezya Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı Amerika olan Ekinezya faydaları sebebiyle Amerikan yerlileri tarafından bulunup 1930’lu yıllardan beri kullanılmaktadır.

14 çeşit olan Kirpi otu, Koni çiçeği ya da Ekinezya olarak bilinir. Yerliler tarafından en çok yılan sokması, yara tedavileri ve soğuk algınlığı için kullanılsa da son yıllar da yapılan araştırmalar sayesin de için de bulunan A, B1,B1,B4,B6, C,D,E,K vitaminleri ve Magnezyum, Bakır, Çinko, Beta karoten, Sodyum, Fosfor, Potasyum minareleri sayesin de birçok rahatsızlıkta kullanılmaya başlanmıştır.

Ekinezya Faydaları ve Ekinezya Çayı

Soğuk algınlığı, sinüzit nedenli oluşan baş ağrıları, egzama ve sedef hastalığın da, ülser ve gastrit ’de, sivilce ve akne tedavisin de kullanılır. Soğuk algınlığın da C vitamin deposu olduğu için bağışlık sistemini güçlendirdiği için beta karotenle nezle ve grip tedavilerin de doğal antibiyotik görevi yapar.

İlgili Yazı  Ökse Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

ekinezya faydaları

Ekinezya Nedir? Ekinezya Çayı faydaları

Enfeksiyon ve iltihaplar da, boğaz ve diş ağrıların da, kızamık, çiçek ve kabakulak gibi bulaşıcı hastalıklar da, kanser hücrelerinin miktarını azaltma da, kemoterapi den sonra vücut direncini yükseltmek de kullanıldığı gibi, vajinal enfeksiyonların sebep olduğu mantarlar da, ayak mantarların da, çıban, uçuk ve apse gibi rahatsızlıklar da kullanım alanları arasındadır.

Ayrıca dekoratif bir bitki olarak da kullanılabilir. Bağışıklık sistemi hastalıkları olanlar, HIV ya da AİDS gibi hastalıkları olanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır. Astımlı olanlar, çiçeklere özellikle papatya alerjisi olanlar kullanmadan önce doktor kontrolün den geçmelidir.

Ekinezya Nedir? Nasıl Kullanılır?

Genel de çay olarak kullanılır. Piyasa da kapsül ve tabletler halin de bulmak da mümkündür. Çay olarak içemeyenler için tabletler daha rahat kullanılmaktadır. Bazı durumlar da ezilerek uygulamak gerekir. Bunlar dan bazıları sivilce, böcek sokmaları ve deri alerjileridir.

İlgili Yazı  Susam Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çay olarak kullanımı aktar dan alacağınız bitkinin çiçek ve yaprağını ister kaynatarak, ister demleme usulü ile hazırlayıp tüketebilirsiniz. Normal çayı demlediğimiz gibi demlememeliyiz. Demleme yöntemi şu şekil de olmalıdır. Bir fincanın içine bir tutam Ekinezya bitkisi koyup üstüne sıcak su ekleyip 20 dk. demlemeye bırakmalı süzüp sonra içmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.