Ginseng Faydaları Nelerdir?

Ginseng faydaları konusuna değineceğimiz bu yazımızda, öncelikle bu bitki nedir ve kökeni nereden gelmektedir bunları inceleyeceğiz.

Ginseng Bitkisi, yaklaşık 100 cm’ye kadar uzayabilen, Otu ve çok yıllık bir bitkidir. Bu bitki doğal olarak Kuzey Doğu Çin bölgesinde yetişmektedir. Aynı zamanda Rusya ve Kore’de de bulunur.

Aynı zamanda Ginseng ’in Kore, Çin, Rusya ve Japonya yörelerinde kültürü yapılmaktadır. Bu bitkinin asıl önemli olan bölgesi çatallı ve etli olan kökleridir ve inanılmaz bir şifa kaynağı sunar. Genelde 4. Yılından itibaren çiçeklenmeye başlayan Ginseng ‘in kökleri ise 4 ile 6 yıl arasında oluşur.

Ginseng nedir? Diye bakacak olursak 10 yılını devirmiş olan Ginseng kökü ise ilaç yapımında kullanılmaktadır. Ginseng kökü ile alakalı 2 farklı olay mevcuttur. Bunlardan biri Kırmızı Ginseng ikincisi ise Beyaz Ginsengdir. Beyaz Ginseng, İşlenmemiş olan kökün kurutularak beyazlatılmış halidir. Kırmızı Ginseng Kökü ise Taze bitki kökünün kurutulmadan buhara tabii tutularak oluşur.

İlgili Yazı  Mercanköşk Faydaları

Uzak doğuda yıllarca tedavi amaçlı olarak kullanılan bu bitkinin cins ismi Panax’dır. Yunanca da Pan ve Akos’tan türeyen bu kelime tüm tedavi anlamına gelmektedir.

Ginseng faydaları

Ginseng Faydaları

Doğa ananın en ilginç ve en şifalı bitkileri arasında sayabileceğimiz Ginseng faydaları bakımından yüz yıllardır insanlık tarafından kullanılmaktadır.

Ginseng Ne İşe Yarar

  • Yorgunluğa iyi gelir
  • Güçsüzlük ve kuvvetsizlik durumlarının atlatılmasını sağlar
  • Çalışma ve Konsantrasyon gerektiren durumlarda zihin aktivitelerini hızlandırır, direnç sağlar
  • Fiziksel kapasitenin artırılmasını sağlar

Genel olarak uyarıcı, güç ve kuvvet sağlayan, aynı zamanda zihinsel kapasiteyi de artıran bir özelliğe sahiptir. Yine Halsizlik Ve Yorgunluğa Alternatif Çözümler adlı yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Yazı  Mine Çiçeği Nedir? Faydaları nelerdir?

Ürüne doğal olarak erişemeyenler olabilir, fakat bu üründen elde edilmiş bazı haplar ve gıda takviyeleri bulunmaktadır. Bunlar hem aktarlardan hem de eczanelerden bularak satın alabilirsiniz.

Bir uyarı olarak eklemek gerekirse yüksek dozlarda kesinlikle kullanmamanız gerekiyor. Özellikle bir tedavi görüyorsanız doktorunuza başvurmadan bu doğal ürünü tüketmeyiniz.

Aynı zamanda Hamile ve Emzirme döneminde ki bayanların kullanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.