Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavi

Huzursuz Bacak Sendromu bitkisel tedavi konusuna değinmeden önce, bu hastalığın ne olduğunu ve hangi semptomları gösterdiğini açıklamakta fayda var.

 Huzursuz bacak sendromu, sinir sisteminin bir bölümündeki rahatsızlığın, bacakların istem dışı ve kontrol edilemeyen bir şekilde hareket etmesine sebebiyet vermesi durumudur. Daha çok gece saatlerinde uyurken veya uzanırken rastlanılan bu durum, uyku sürecini de önemli ölçüde etkilediği için aynı zamanda bir uyku bozukluğu olarak da kabul edilebilir. Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen bu sendromun her yaş grubunda görülme ihtimali olmakla birlikte, karşılaşılma oranının yaşlandıkça  artığı gözlemlenmektedir.

 

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavi ve Belirtileri

Huzursuz bacak sendromu hastalığına sahip kişiler, bacaklarında, kollarında veya bazen vücutlarının diğer uzuvlarında rahatsız edici ve karşı konulamaz bir hareket etme dürtüsüne sahip olurlar. Bu kontrol edilemez duyarlılık ve dürtü daha çok arabada, uçakta veya sinemada uzun süreli oturma ve uzanmalar  sonrasında baş gösterir. Vücudun her iki yanında da görülebilir. Yürüme, vücut germe vb. hareketler huzursuz bacak sendromunun sebebiyet verdiği duyarlılığın azalmasını sağlar.  Bu sendroma sahip kişiler, bacaklarında, ayaklarında veya nadiren de olsa kollarında “rahatsız edici, “hoşa gitmeyen” ve “olağan dışı” bir duyarlılık/duyumsama ile karşı karşıyadırlar.

İlgili Yazı  Kıl Kurdu Bitkisel Çözüm ve Tedavi

Huzursuz bacak sendromu belirtileri hafif veya çok şiddetli olabilir ve gün içinde farklılık gösterebilir. Semptomlar genellikler akşam ve gece saatlerinde daha belirgin ve şiddetlidir. Bu semptomlar, bazı insanlar için yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürecek bir uyku bozukluğu halini alabilir.

 

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi

 Geleneksel tıp, gittikçe daha sık görülen bu hastalığa kalıcı bir tedavi imkanı sunamamaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi, huzursuz bacak sendromunun ortaya çıkmasında da, vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinin etkisi büyüktür. Özellikle vücudun demir, magnezyum, folik asit ve B vitamini gibi ihtiyaçları günlük beslenme süreçlerinde yeterince elde edememesi, bu tür bir rahatsızlığın ortaya çıkmasında önemli rol oynar.

İlgili Yazı  Doğal Selülit Kremi, Selülit Yağı ve Selülit Masajı

Bu bağlamda, demir, magnezyum, folik asit ve B12 açısından zengin içerikte gıdaların tüketilmesi huzursuz bacak sendromu belirtilerinin ve bu hastalıkla ortaya çıkan istem dışı duyarlılığın azalmasına katkı sağlayacaktır.

 

Huzursuz Bacak Sendromuna İyi Gelen Bitkisel Çaylar

 

  • Papatya çayı,
  • Melisa çayı,
  • Kediotu çayı,
  • Çarkıfelek çayı,
  • Sarı kantaron çayı

 

Gibi yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip çayların tüketilmesi bu sendromun etkilerinin azaltılmasına ve böylelikle vücudun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm bu takviyelerin sağlanmasının yanı sıra, yaşam tarzının değiştirilmesi, stresten uzak kalınması, egzersiz yapılması, kafein ve alkol tüketiminin azaltılmasının da huzursuz bacak sendromu semptomlarının azalmasını sağladığı düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.