İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi konusunda kaleme aldığımız bu yazımızda, İltihaplı romatizmayı tedavi etmeye yönelik geniş bir kaynakla karşılaşacaksınız.

Romatizma her yaş aralığında görülebilen, tüm vücut doku ve organlarını etkileyebilen, tedavisi aksatılırsa ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Romatizma hastalıklarının temelinde ekaçan romatizma şeklidir.

Romatizmanın kronik bir hastalık olmasından dolayı tedavisi lemlerin ve bağların dokularında meydana gelen hasarlar vardır. Romatizma, iltihaplı olan ve iltihaplı olmayan romatizma olarak ikiye ayrılır. İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu daha sancılı ağrılara yol belli bir süre değil, bir ömür sürebilir. Tedavisinde amaç hastalığı kontrol altına almaktan çok hastanın fonksiyonlarını ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Günümüzde iltihaplı romatizma tedavisinde çeşitli yöntemlerden faydalanılmaktadır. İlaç tedavisi ve bitkisel tedavi bunlara örnek verilebilir. Son yıllarda ilaç tedavisinde çok ilerleme kaydedilmesine rağmen insanlar bitkisel tedaviye de oldukça önem vermektedir. Bu tedaviler doğal olmasından dolayı insanlar tarafından tercih edilmektedir.

İlgili Yazı  Egzama Bitkisel Tedavi Çözümleri

İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bazı bitkiler iltihaplı romatizma hastalıklarında ağrıyı azaltıcı olarak kullanılmaktadır. Bunlar rahatlatıcı etkisiyle insanların günlük aktivitelerine devam etmesine yardımcı olur.

Tedavide Kullanılan Bitkiler

  • Aloe Vera, bitkisel tedavide en çok kullanılan bitkilerden biridir. İltihaplı romatizma bitkisel tedavi alanında ağrıları yatıştırmak için tercih edilir. Deriye sürülen Aloe Vera, herhangi bir yan etkiye neden olmaz.
  • Boswellia, Hint tütsüsü olarak bilinir. Doğadaki en etkili iltihap karşıtı bitkilerdendir.
  • Kedi Pençesi, yağmur ormanlarında yetişen tropik bir asma çeşididir.  Genel olarak bağışlık sistemi üzerinde büyük etkisi vardır.
  • Okaliptus, genel olarak şişmiş eklemlerin tedavisinde kullanılır. Kullanmadan önce Okaliptusa alerjinizin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
  • Yeşil çay, en yaygın içeceklerden biridir. İltihaplı romatizma hastalıklarında iltihabı azaltmak için kullanılır.
  • Zerdeçal, keskin tadı ve altın renginden dolayı baharatların kraliçesi olarak da bilinir. Zerdeçalın oldukça fazla faydası vardır. Antioksidan özelliği, virüs ve bakteri önleyici olmasının yanında iltihap önleyici olarak da kullanılır.
  • Söğüt kabuğu, içinde bulunan salisilin ile aspirine benzeyen bir etki yaratıp, ağrı kesici ve iltihap azaltılmasında kullanılır. Çok eski yıllardan beri yüksek ateşi ve romatizması olanlara söğüt kabuğu çiğnemesi tavsiye edilir.
İlgili Yazı  Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlık Sebepleri

Bitkisel tedaviye başvurmadan önce yan etkilerinden kaçınmak için hekimle iletişim halinde olunmalıdır. Bitkisel tedavinin tamamlayıcı ve destekleyici bir tedavi olduğu unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.