Jojoba Yağı ve Faydaları

Latince adı Simmondsia Chinensis olan Jojoba bitkisi, kural topraklarda ve çöllerde yetişen çalımsı ve çok yıllık bir bitkidir ve jojoba yağı olarak ülkemizde kullanılmaktadır.

Meksika, Arizona ve Kaliforniya gibi çöl ikliminin ve kuraklığın hissedildiği yerlerde yetişen bu bitki, oldukça önemli faydaları bulunan yağı sayesinde yüzyıllardır dünya üzerinde kullanılmaktadır.

Birçok farklı kullanım alanı olan Jojoba Yağı faydaları saymakla bitmez. Saç ve kafa derisi için nemlendirici ve parlaklık verici bir özelliğe sahip olmasının yanı sıra, doğal olmayan saç şekillendiricilere alternatif olarak kullanılabilir. Ayrıca makyaj temizlemek için oldukça nazik bir yapısı vardır ve cildinize zarar vermeden kolayca temizlenmesini sağlar.

Aynı zaman da vücutta aşırı kilo alıp vermekten dolayı oluşan çatlakları önlediği, cildinizin kuruluğunu engellediği ve esneklik kazandırdığı da bilinen faydaları arasındadır. Özellikle yaz aylarında kuruyan ve yanan ciltlerinize bu yağı sürerek sızıların ve kurulukların gitmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazı  Ezan Çiçeği Faydaları? Ezan Okunurken Açan Çiçek

Ayrıca bu yağın sivilcelere de iyi geldiği bilinmektedir. Aşırı sivilce problemi yaşayan bireyler rahatlıkla kullanabilirler.

jojoba yağı faydaları

Jojoba Yağı Kullanımı

Saçlarının yumuşak ver parlak görünmesini arzu eden bireyler, hatta saç kırıkları ve güçsüz saçlarından şikâyet edenler, yaklaşık 1 yemek kaşığı jojoba yağını saçlarına yayarak kullanabilirler. Daha sonrasında bir tarak yardımıyla dağıtırsanız daha etkili ve güzel bir sonuç alacağınızı garanti edebilirim.

Yağın saçlara yedirilmesinin ardından yarım saat bekleyip duşa girebilirsiniz. Sonrasında saçlarınız inanılmaz bir parlaklığa ve yumuşaklığa kavuşmuş olacaktır.

Aynı zaman da pratik olması açısında yaklaşık 2 – 3 kaşık  yağı şampuanlarınızın içine karıştırabilir ve günlük duşunuzu alırken de bu kıymetli yağın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yine bu yağı cildi nemlendirmek ve çatlakları gidermek için kullanmak isteyen bireyler, normal günlük kullandıkları nemlendirici kremin içerisine 2 çay kaşığı karıştırarak kullanabilirler.

İlgili Yazı  Karahindiba Otu ve Faydaları

Saç şekillendirmek için iyi bir doğal alternatif olan Jojoba yağını, bir miktar elinize alarak saçlarınıza eşit oradan uygulayabilir ve saçlarınıza jöle etkisi gibi şekil verebilirsiniz. Islak saça da uygulanabildiğinin özellikle altını çiziyorum. Çünkü ıslak saça uygulandığın da daha parlak bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun sebebi ise nemin yağ moleküllerine yapışması ve saçlarınızı olduğundan daha parlak göstermesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.