Kıl Kurdu Bitkisel Çözüm ve Tedavi

Yazımızda kıl kurdu bitkisel çözüm ve tedavisine yönelik hem faydalı bilgiler hem de tedaviye için bitkisel kürler yer almaktadır.

Bağırsak kurdu olarak ta bilinen kıl kurdu her yaşta görülebilir ama özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda daha sık görülür. Kıl kurdu oluşumu hijyen kurallarına uyulmadığı için oluşur. Kıl kurdu olan insanlar genelde doktora gitmeye çekinirler fakat çekinmemek gerekir aksine hemen tedavi edilmelidir.

Kıl kurdu bitkisel çözüm ve tedavisinde çeşitli tıbbi ve bitkisel yöntemler bulunmaktadır.. İlk olarak gerekli tahlil ve tetkikler sonucu hastalığa kesin tanı konulmalıdır. Tıbbi yöntem olarak genelde ilaç tedavisi uygulanır. Doktor hastanın ağızdan alabileceği bir ilaç verir. Hasta ilacı iki hafta arayla iki doz şeklinde kullanır ve tedavi tamamlanır bu arada tedavi süresince hastanın her zamankinden daha fazla hijyen kurallarına uyması gerekir. Ayrıca ilaç tedavisi tahlil gerekmeksizin tüm aile üyeleri için başlanmalıdır.

İlgili Yazı  Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

Kıl kurdunun dökülmesine faydalı olan ilaçlar;

  • Pyrantel Pamoat,
  • Andozal bu ilaçların alınması ve kullanılması için kesinlikle doktor izni olması gerekir

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Eğer sorun çok ileri bir halde değil ise bitkisel tedavi yöntemleriyle çözülebilir. Kıl kurdunun bitkisel çözümleri arasında ilk akla gelen kabak çekirdeği tüketimidir. Kabak çekirdeği bir hafta boyunca her sabah aç karna tüketilir ardından yarım saat sonra bir bardak süt içilir. Sarımsak kıl kurdu için ayrı bir alternatif çözümdür. Pürüzsüz olana kadar birkaç diş sarımsak öğütülür ve vazelin ile karıştırılır kalçalara ve rektal bölgeye sürülür. Soğanda sarımsak gibi kıl kurdu dökülmesi için bitkisel çözümlerden biridir. Bir su sürahisine orta boy bir soğan dilimlenip gece boyunca batırılır. Daha sonra günde üç defa içilir. Aç karnına nar kökünün bir tencerede kaynatılıp aç karnına içilmesi ise bir diğer yöntemdir.

İlgili Yazı  Romatizma Belirtisi ve Eklem Ağrısı

Kıl Kurdu Bitkisel Çözüm Yolları ve Kürleri

Malzemeler

  • Kuşkonmaz
  • Patlıcan Unu
  • Zeytinyağı
  • Sirke ve Süt
  • 1 adet havuç ve 1 adet soğan

Hazırlanışı;

Havuç rendelenir soğan ile beraber bir tencerede kaynatılır. Daha sonra havuç ve soğan süzülür. Tencerenin içerisinde kalan suya sirke katılır. Elde edilen su günde 2-3 kez makat bölgesine uygulanmalıdır

Kuşkonmaz bir kabın içerisinde dövülür üstüne zeytinyağı ilave edilir. Karışıma patlıcan unu eklenerek merhem kıvamına gelinceye kadar elde yoğrulur üstüne süt eklenir iyice karıştırılır. Bu karışım günde 1 defa makat bölgesine tedavi için sürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.