Mate Yaprağının Faydaları ve Mate Yaprağı Çayı

Mate Yaprağının Faydaları konusunda ve özellikle son zamanlarda tüketimi oldukça artan Mate yaprağı çayına ve tarifine değineceğiz.

Mate yaprağı olarak tabir edilen organik ürün İlex Paraguariensis L. Türünün kullanılan yeiş yapraklarıdır. Genelde latince adından da anlaşılacağı üzere Paraguay ve Brezilya bölgelerinde yetişmektedir ve bu bölgelerden tüm dünyaya ihraç edilmektedir.

Mate Yaprağının Faydaları

Mate yaprağının faydaları çok çeşitli olduğundan dolayı uzun yıllar boyunca güney Amerika bölgesinde şifa kaynağı olarak farklı şekillerde kullanılmıştır. Ülkemizde ise mate yaprağı çayı olarak oldukça fazla tüketilmektedir.

Bu organik ürünün faydaları arasında;
• Doğal yenileyici bir özelliği vardır
• Uyarıcı etkisi vardır
• İdrar sökücüdür
• Aşırı iştahın dengelenmesini sağlar
• Antioksidan özelliktedir
• Bağışıklık sistemini güçlendirir

İlgili Yazı  Ezan Çiçeği Faydaları? Ezan Okunurken Açan Çiçek

Bitkinin bu özellikleri barındırmasında içeriğinde bulunan yüksek orandaki minerallerin etkisi büyüktür. Ayrıca bünyesinde bolca kafein bulunmasından dolayı uzun süreli ve dengeli bir uyarıcı etkisi yaratır. Bu sayede daha zinde ve enerjik hissedebilirsiniz. Yine gün içerisinde yorgunluk ve halsizlik yaşayanlar ‘Halsizlik ve Yorgunluğa Alternatif Çözümler’ adlı yazımıza da göz atabilirler.

Mate Yaprağının Faydaları

Mate Yaprağı Çayı ve Zayıflama

Aynı zamanda metobolizmayı hızlandırıcı bir etkisi olduğundan dolayı doğal bir zayıflatıcı ve yağ yakıcı olarak da kullanılabilir. Tabi bunun için doktorunuzla iletişime geçerek belli bir diyet programını uygulamalı ve bunun yanı sıra düzenli olarak spor da yapmalısınız.
Hiçbir zaman tek başına bir ürünün size zayıflamakta faydalı olacağını ummayın. Çünkü düzenli spor, dengeli beslenme bu işin püf noktasıdır. Daha sonra süreci hızlandırmak adına belli başlı organik tüketimler yapabilirsiniz.

İlgili Yazı  Kimyon ve Kimyonun Faydaları

Mate Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir?

Mate yaprağı çayının faydaları yukarıda bahsedilenlerle aynıdır. Bunlara ek olarak kal ve damar rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilinmektedir.
Mate Yaprağını normal bitki çayı demler gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Bu ürünü aktarlardan hem tek olarak hem de farklı bitki karışımları şeklinde bulabilmeniz mümkündür. Doğal bir doping etkisi yarattığı için özellikle gün içerisinde yorgunluk ve halsizlik belirtisi gösteren bireylerin günde maximum 3 fincan olarak tüketmeleri makuldür.

Mate yaprağının yan etkileri tam olarak bilinmese de fazla tüketiminde çarpıntıya yol açabilir. Bu sebeple özellikle hamile bayanların ve kalp rahatsızlığı çekenlerin günlük 1 fincan olarak tüketmeleri yararlarına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.