Mine Çiçeği Nedir? Faydaları nelerdir?

Mine çiçeği nedir diye bakacak olursak Bilimsel adı Verbena Officinalis olan rengârenk harika çiçeklerinin yanı sıra kelebekleri ve arıları da bahçenize çekecek olan bu güzel bitki kolay bakımı ve yıllar boyunca açabilmesi sayesinde son yılların en çok tercih edilen bahçe çiçeklerinden birisi haline geldi. Hafif asidik, suyu iyi emen hafif kumlu toprağı tercih eden bir bitkidir. Çoğu toprak çeşidinde büyüyecektir ancak büyüme sırasında toprağa kil veya organik komposto karıştırmanız bitkiyi daha verimli hale getirir.

Tuza karşı da oldukça toleransı yüksek olduğundan deniz kenarına yakın bahçeler için de ideal bir bitki olurlar. Çok fazla bitki besini vermenize gerek yoktur güneş ışığında kendiliğinden büyüyecektir. Günde 5-6 saat güneş ışığı alması iyi olacaktır. Bahçenin en güneşli tarafında olması gerekir.

İlgili Yazı  Rezene Çayı ve Faydaları

Mine çiçeği, yaprakları karşılıklı ve oymalı, çiçekleri başak durumunda alacalı, mavi veya menekşe renginde, sapı dört köşeli olan güzel kokulu bir bitkidir. Yılın çoğunu çiçekli geçirirler. Mine çiçeğinin bakımı çok kolay olmakla beraber, çok fazla su istemeyen bir bitkidir, hatta çok sulamanız ölmesine neden olabilir. Bahçelerde, doğal koşullarda da yaşayabilir. Isı olarak uyumlu bitkilerdir.

Sıcakta da soğukta da yaşayabilirler. Çok sıcaklara dayanabilirler ancak don olaylarının olduğu bölgelerde yeşil kalamayabilirler. Bahar başında soğuklar ve don tehlikesi olmadığı zaman ekilebilir. Soğuk iklimlerde mevsimlik bitkilerdir. Budama daha canlı ve düzgün biçimli olarak büyümelerine yardımcı olur bu sebeple gereklidir. Bahar başında ve sonunda yapılabilir.

İlgili Yazı  Zencefil Faydaları

mine çiçeği nedir

Mine Çiçeği Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Mine çiçeği nedir ve faydalarına gelecek olursak; sindirime yardımcı olur. Soğuk algınlıklarının giderilmesinde, balgam sökmede etkisi vardır. Gerginlik ve stresi azaltarak yatıştırıcı etki yapar. İsteri nöbetlerinin kolayca atlatılmasında etkilidir. Adet döneminde oldukça işe yarar. Safra kesesi ve sarılık hastalığında yangıları azaltır. Mine çiçeğinden elde edilen infüzyon sayesinde diş çürümesi ve diş eti hastalıklarında gargara olarak kullanılır.

Çay olarak kullanmak isterseniz; 1-3 tatlı kaşığı kurutulmuş bitki alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika bu şekilde demlendirilerek elde edilen çay, günde üç kez birer bardak olarak içilir. Uykusuzluk durumunda yatmadan önce bir bardak alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.