Reflü Bitkisel Tedavi ve Reflü İçin Bitkisel Kürler

Reflü bitkisel tedavi uygulamalarına hızlı bir şekilde tepki veren hastalıklardan biridir. Eğer reflü problemi yaşıyorsanız mutlaka yazının devamına göz atmalısınız.

 

Mide asidinin mideden yemek borusuna geriye doğru kaçması gastroözefageal reflüdür. Hastalar genelde göğüs kafesi arkasında yanma, ağza gıdaların ve acı suyun gelmesi, ekşime ve yemek sonrası hazımsızlık şikâyeti ile başvururlar.

Bu belirtiler bazı kişilerde geçici olup bir süre sonra şikâyetler ortadan kalkar. Ancak bazı kişilerde ise fazla rahatsız edici ağrılı ve sık bi şekilde oluşan hastalığa dönüşür. Reflü hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça sık rastlanan bir hastalıktır.

reflü bitkisel tedavi 2

Reflü Belirtileri Nelerdir?

 

En önemli reflü belirtisi göğüsten yukarıya doğru çıkan yanmadır. Yanma birkaç yerde hissedilebilir; boğazda, midede ve boyun çevresinde. Reflü belirtilerinin ilk akla gelen sebepleri yağlı gıdalar, alkol, acı, ekşi gıdaların tüketilmesidir.

Reflü belirtileri hafif ve şiddetli şekilde olabilir. Reflü; yemek borusu, mide ve bağırsak sisteminden farklı olarak bu sistemlerin dışındaki sistemlerde de farklı belirtilere yol açar. Reflü kuru öksürük, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı dışında diş çürüklerine de sebep olabilir.

İlgili Yazı  Sinüzit Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

Reflü İçin Mide Asidini Azaltan Besinler

 

Reflü bitkisel tedavi yapılacaksa en başında kahve, alkol, baharatlı, ekşi, acı besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Kola, soda benzeri gazlı içecekler tüketmeyin, gün içerisindeki öğünlerinizde midenizi tıka basa doldurmayın, yemek yediğiniz zamandan en erken 2-3 saat sonra yatın. Bu sorunları gidermek için bazı besinleri tüketerek tedavi olabilirsiniz.

 

SAKIZ: Sakız çiğnemek ağız içi tükürük seviyesini düzenler ve mide asidini dengeler.

Karbonat: Mide asit seviyesini dengelemek için sıcak suya bir çay kaşığı karbonat ekleyin ve yavaşça için.

 

ELMA SİRKESİ: Mide yanmaları ve ekşimeleri gibi durumlarda çok faydalıdır. Yemeklerden yarım saat önce aç karnına bir su bardağı suya bir çorba kaşığı kadar sirke ekleyip içebilirsiniz.

 

SÜT: Uyku esnasında daha rahat olabilmeniz için yatmadan önce bir bardak soğuk süt tüketebilirsiniz. Uyku sırasındaki yanmaları engellemek için etkilidir.

İlgili Yazı  Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

 

LİMON SUYU VE SICAK SU: Belirtilerin hafiflemesine yardımcı olan limon suyu ve sıcak su karışımıdır. Yaptığınız bu karışımı aç karnına boş bir mideye içilmelidir. Bu karışım midedeki asidik dengenin korunmasını sağlar ve mide astarını koruyarak sindirimde kolaylık sağlar.

 

MUZ: Muzun yüksek lif içermesi sindirime yardımcı olur. Midedeki asit üretimini kontrol altına alarak midedeki yanmayı azaltır.

 

MEYAN KÖKÜ: Mide içerisinde oluşan hasarların iyileştirilmesine yardımcı olur. Mide iltihabını azaltır.

reflü bitkisel tedavi 3

Reflü Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve Reflü İçin Bitkisel Kürler

 

Reflü bitkisel tedavi konusunda bu bölümde sizlere reflüye iyi gelen bitkilerden ve basit kürlerden bahsedeceğiz. Bu yöntemleri uygulayarak, reflünün verdiği rahatsızlıklardan arınabilir, acıyı en yanma hissini azaltabilirsiniz.

 

  • Birkaç yaprak marul ve yine birkaç adet havucu üzerine su ekleyerek blender’dan geçirin ve daha sonra süzerek sabahları aç karnına bir bardak tüketin.
  • Kaynamış suyun içerisine bit tutam pelin otu ekleyin, daha sonra ağzını kapatarak muhafaza edin ve sabahları aç karnına için. Aynı zamanda şifalı bitkilerden olan Pelinotu ve faydaları hakkında ki yazımıza da göz atabilirsiniz.
  • Bir litre kaynamış suyun içerisine 15 – 20 gram civarında kurutulmuş fesleğen ekleyerek demleyin. Arından her öğün öncesi günde 3 kez olmak üzere yemeklerden önce için. Ayrıca Fesleğen Faydaları hakkında ki yazımıza da göz atabilirsiniz.
  • Bir miktar adaçayı’nın içerisine yine bir miktar limon otu ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımdan yaklaşık olarak bir çay kaşığı alarak bir bardak sıcak suya ekleyin ve yemeklerden sonra tüketin. Adaçayı’nın diğer faydaları için Adaçayı faydaları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Bir adet yumurtanın akını 2 çay kaşığı zeytin yağı ile karıştırarak günde birkaç kez tüketebilirsiniz. Bu midenizin yumuşamasını sağlayacak ve mide asitinin verdiği zararı önceleyecektir.
  • 3 adet normal büyüklükteki hurmayı yaklaşık yarım litre suyun içerisine koyarak kaynatın ve daha sonra bu suyu günde birkaç kez olmak üzere tüketin.
İlgili Yazı  Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.