Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

Saç dökülmesinin nedenleri ve bitkisel tedavisi konulu yazımızda, saç dökülmesine karşı kullanabileceğiniz bitkisel çözüm önerilerine yer vereceğiz.

Sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama olarak 100 bin adet saç teli bulunur. Çeşitli etkenlerden dolayı zamanla veya daha kısa bir sürede saç tellerinde azalma meydana gelir. Mevsimsel değişiklikler, stres, hormonal bozukluklar ve demir eksikliği gibi etkenlerden kaynaklanabilir.  Günlük ortalama olarak 100-150 tane saç telinin dökülmesi normal karşılanabilir fakat daha fazla saç teli dökülmesi ciddi sorunları da beraberinde getirir. Tedavi edilmediği takdirde saçların tamamının kaybına yani kelliğe neden olabilir.

saç dökülmesinin nedenleriSaç Dökülmesi Tedavisinde Kullanılabilecek Bitkisel Tedaviler

Saç dökülmesine karşı uygulanacak olan bitkisel tedaviler hem saçın dökülmesini önler hem de saç gelişimine fayda sağlar aynı zamanda yan etkisi de yoktur. Peki saç dökülmesine karşı hangi bitkisel tedaviyi uygulamalıyız?

  • Kına yakma; eskiden günümüze kadar devam eden en bilindik bir yöntemdir. Kına yakmak saç derisini ve saçı besleyerek daha sağlam bir saç teline kavuşmasını sağlar. Kına hazırlanırken içine soğan kabuğu, ceviz kabuğu ve zeytin yağı konursa daha etkileyici bir yöntem olabilir.
  • Badem yağı; badem yağının saçı besleyici özelliği olduğu için haftada birkaç kez banyo yapmadan masaj yaparak uygulandığı takdirde saçı besleyerek saç dökülmesini azaltır.
  • Avokado yağı; özelikle A,B,C,D ve E vitamini açısından zengin olan avokadonun bir çok faydası vardır. Antioksidan özelliği ile saçı ve saç derisini güçlendirerek zamanla saç dökülmesini önler. Avokado yağını saça uyguladıktan sonra bol şampuanla yıkadıktan sonra zamanla etkisini gösterir.
  • Zeytin yağı; avokado yağıyla beraber kullanıldığında saç dökülmesinde ciddi azalmalar görülür. Tıpkı avokado yağında uygulandığı gibi uygulanırsa etkili çözüm görülür.
  • Hindistan cevizi yağı; Hindistan cevizi yağı saçı beslemede etkili yöntemlerden biridir Hindistan cevizi sütü de tıpkı yağında olduğu gibi besleyici özelliğiyle beraber saç dökülmesinin önüne geçecektir saça uyguladıktan 1 saat sonra şampuan ile yıkandıktan sonra etkili görünümlü saçlara sahip olunur.
  • Aleo vera; saçtaki ph derecesini dengeleyerek saç derisinin gözeneklerinde oluşan hastalıklı deriyi temizler ve etkili saçlar oluşturur.
  • Biberiye ve ada çayı; bu iki çayın faydası saymakla bitmez özellikle kaynatılıp bekletildikten sonra saça masajla uyguladıktan ve sonra duruladıktan sonra saçta ciddi değişimler olacaktır.
İlgili Yazı  Halsizlik Ve Yorgunluk Sebepleri? Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.