Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi

Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi

Bu yazımızda değerli okuyucularımıza sedef hastalığı bitkisel tedavi hakkında bilgiler vereceğiz. Bundan önce sedef hastalığı nedir? Sorusuna cevap verecek, Sedef hastalığı bitkisel krem ve yağlar hakkında da alternatif bitkisel pratik reçeteler paylaşacağız.

Sedef hastalığı vücutta kaşıntı ve döküntü olmasına sebep olan kronik bir hastalıktır. Genellikle diz, dirsek, tırnak uçları ve kafa derisinde oluşur. Bazı kişilerde az da olsa vücudun gövdesini etkilediği de görülebilir. Döküntüler kırmızımsıdır ve vücudun derisinde sedefe benzeyen kabarmalar ve pullanmalar şeklinde oluşur.

sedef hastalığı bitkisel tedavi

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Bitkisel Krem ve Yağlar

Bazı kişilerde hafif veya biraz şiddetli eklem ağrılarına da sebep olabilen bir hastalıktır. Kronik bir hastalık olan sedef hastalığı bulaşıcı değildir. O yüzden sedef hastası olan kişilerle yaklaşım veya temas etmek zararlı değildir. İnsanlarda sedef hastalığının tam anlamıyla sebebi bilinmemesine rağmen izah etmek için bilinen cilt hücrelerinin normallerine göre daha yoğun ve seri bir şekilde olgunlaşmasıyla sedef hastalığının ortaya çıkmasıdır. Yani hızlı gelişmiş olan cilt hücrelerinin ciltten atılamamasıyla deride kabarık ve kalın döküntülerin oluşmasıdır.

İlgili Yazı  Romatizma Belirtisi ve Eklem Ağrısı

Hastalığın genetik nedenleri yanında daha birçok nedeni de vardır. Bunları sıralamak gerekirse ilk olarak ailede sedef hastalığının olması (genetik neden), yoğun stres ve kaygı, kullanılan bazı ilaçlar (her ilaç herkes de aynı etkiyi göstermediği için aynı ilacı kullanan bazı kişilerde hastalığa neden olsa bile bazılarında olmayabilir) bazı enfeksiyonlar, alkol kullanmak, soğuk hava, sigara kullanmak ve bazı cilt hastalıkları gibi sıralayabiliriz.

Aynı zamana yağlı et tüketimi ve aşırı kafein tüketimini azaltmak ta bazı hastalarda hastalığın belirtilerini azaltabilir.

Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi ve Evde Bitkisel Çözümler

Sedef hastalığı bitkisel tedavi yöntemlerinde uzman hekim tavsiyesi ile ilaç kullanmanın yanında evde kendinizin kolayca hazırlayıp uygulayabileceği ağrı ve kaşıntınızı gideren birçok yöntem vardır.

İlgili Yazı  İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavi

Evlerimiz de bulunan karbonat sedef hastalığının kaşıntısını azaltmak için etkili yöntemlerden birisidir. Hindistan cevizi yağı hastalığın belirtilerini azaltmak için etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Bunların yanında hastalığın ciltte oluşturduğu yaraları vazelin ile nemlendirerek rahatlama sağlanabilir.

Doğal tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise güneş ışığıdır. Sedef hastalığının iyileşmesinde etkili olan D vitaminini güneş ışığı sayesinde cildinize bol bol alabilirsiniz. Papatya sedef hastalığında iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan bir bitkidir. Bunu da papatya çayı banyosu yaparak kolayca uygulayabilirsiniz.

Bazı hastalıklarda dezenfektan olarak kullanılan elma sirkesi de sedef hastalığında vücudu dezenfekte etmek için kullanılan etkili bir doğal yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.